#Skyba

З України

до Голлівуду

Або історія про те, як танцівник з Луганьску став відомим режисером 3D кліпу Івана Дорна та створює спецефекти для голлівудських фільмів

Факт. Власний творчий шлях Денис Щукін починав як танцівник і хореограф у танцювальній студії New Wave в місті Луганськ на початку 2000-х. Денис, як і багато інших його одноліток ходив на заняття, ставив хореогрфію, танцював у шоу на головній площі міста та брав участь у фествалях і чемпіонатах. Але крім цього він мав власну мрію, якої він прагнув, не зважаючи на усі обставини.

Наразі Денис проживає і працює у Канаді, а приводом для інтев'ю став реліз 3D кліпу Івана Дорна, режисером якого власне він і став.

Ми зв'язалися з Денисом у жовтні, щоб записати це інтерв'ю, але з різних причин ми публікуємо його тільки зараз, від чого воно не стало менш цікавим і захоплюючим.
Photo by Jacob
Photo by Leio
Photo by Marion
Photo by Jacob
Photo by Jacob
Photo by Shifaaz
Photo by Mike
Photo by Jason
Photo by Sven
Photo by Ed
Photo by David
Photo by Hal
— Досить довгий час ти створював ефекти для голлівудських фільмів. Розкажи для яких саме. Багато українців навіть не здогадуються, що цю роботу робив їхній земляк.
З голлівудських фільмів я дуже пишаюся тим, що працював Супервайзером ефектів на таких фільмах як "Фантастичні звірі: Злочини Ґріндельвальда", "Лоґан", "Тор Рагнарок" і повнометражний 3D фільм, створений за мотивами гри Final Fantasy - "Final Fantasy Kingsglaive".
Фінальний трейлер фільму "Фантастичні звірі: Злочини Ґріндельвальда"
— Який проєкт для тебе на данний момент є найкращим з того, що ти створював?
На даний момент, природньо, проєктом номер один для мене є кліп Івана Дорна "Wasted".
— Що потрібно українському хлопцю або дівчині, куди йти, де вчитись, якщо вони хочуть піти твоїм шляхом і шукати себе в подібній індустрії, як знайти роботу в Північній Америці?
— Я гадаю що:
1. Програма мінімум - це гарна розмовна англійська, навіть з акцентом, з помилками у побудові речень, але ви повинні вміти поспілкуватися на більшість тем без словника. Ніхто не просить говорити на тему астрофізики, мікробіології та вищої математики, але звичайні розмовні теми не мають викликати проблем.

2. Потрібно знайти, чим саме хоче людина займатися. На жаль, дуже багато людей просто мають абстрактну мрію - "От би було класненько працювати в VFX за кордоном ..." Потрібно дослідити ринок, зрозуміти, що всередині є ще 10-20 підпрофесій і напрямків, визначитися, до чого ж саме лежить душа. Коли це сталося - потрібно розвиватися в цьому напрямку і власне напрацьовувати портфоліо. Як тільки у вас буде адекватний рівень англійської та непогане портфоліо - ви поїдете без проблем.

3. Роботу можна шукати не тільки в Північній Америці, але і по всьому світу. В даний момент дуже багато роботи в Австралії, Новій Зеландії, Сінгапурі, Великобританії, Франції, Німеччині. Розсилайте резюме, і вам обов'язково дадуть відповідь, якщо ваше портфоліо виглядає привабливо.
— 3 червня 2020 року вийшов реліз відеоролика Ivan Dorn - Wasted. Це дуже незвичайне рішення, яке, напевно, вперше використовувалося вітчизняним поп артистом для візуалізації власної творчості. Як взагалі прийшла ідея, від кого виходила ініціатива?
Рішення для відеокліпу дійсно незвичайне, і я б сказав що подібне рішення - фотореалістичний відеокліп повністю в 3D - вперше використано не тільки вітчизняним артистом, але і, в принципі, в індустрії кліпів. Якщо ми дуже постараємося, то зможемо пригадати кілька стилізованих 3D кліпів, анімаційних, із застосуванням комп'ютерної графіки. Але фотореалістичний повністю в 3D, мені здається, перший - принаймні я не знайшов і не згадав ще подібні роботи.

Я багато років працював над створенням різних фільмів, кліпів, серіалів і це завжди була реалізація чиїхось проектів. У мене давно назрівала необхідність створити твір, заснований повністю на власній ідеї і баченні. Як згадувалося раніше, я багато років пропрацював танцівником і хореографом, і музика є великою і важливою частиною мого життя, це й стало причиною того, що я пішов від зворотного - замість того, щоб створити візуальний ряд і потім шукати музику і озвучку, я вирішив спершу знайти музику яка мене надихне і зачепить.

За збігом обставин, на той момент вийшов новий альбом одного з моїх улюблених виконавців, Івана Дорна "OTD".

Я послухав усі треки, але три з них запали найсильніше - "Wasted", "Collaba" і "Such a Bad Surprise". Зрештою, я зрозумів, що трек "Wasted" у мене грає мало вже не на повторі - мені дуже сподобалася комбінація вокалу, музики і ритму. Я чув у цій композиції неповторний стиль Дорна, але з хорошим замісом Jamiroquai і драйвом James Brown.

Природним рішенням було не тільки створити цікавий візуальний ряд під трек "Wasted", але і запропонувати Івану колаборацію зі створення повноцінного кліпу. У підсумку, завдяки гарним знайомим мене зв'язали з Іваном Дорном, я описав йому власну ідею і бачення, Іван проявив зацікавленість в даному візуально стилістичному вирішенні, і ми швидко домовилися про співпрацю.
У підсумку, завдяки гарним знайомим мене зв'язали з Іваном Дорном, я описав йому свою ідею і бачення, Іван проявив зацікавленість в даному візуально стилістичному вирішенні, і ми швидко домовилися про співпрацю.
— Наскільки складно було реалізувати ідею, чи збіглося те що ви зробили у результаті з баченням артиста?
Ідея кліпу в тому, що молода людина повертається з вечірки, продовжує відпочинок вдома, і тут з ним несподівано починають відбуватися неймовірні потойбічні речі. В кінці кліпу, коли наш герой сідає на ліжко і ми думаємо, що це було лише сновидіння, але ні, усі суперсили залишилися з ним. Мені здається, цю історію реалізувати вийшло на всі 100%

З приводу бачення артиста мені неймовірно пощастило - Іван прийняв мій сценарій без правок, і у процесі створення кліпу висловлював побажання по додатковим елементам і ходам, ​​але в цілому надав мені повну творчу свободу і лише вніс кілька правок на стадії фінального монтажу.
— Твоя команда базується у Ванкувері, чому саме Канада? У тебе ж була можливість залишитись у будь-якій країні.
На жаль (чи на щастя) такого поняття як "моя команда" не існує. У мене є основна робота в студіях. За останні кілька років я попрацював в якості VFX Supervisor, FX Supervisor, CG Supervisor, Environment Supervisor.

У своїх особистих проєктах я реалізую власні амбіції як режисер, сценарист, продюсер. Відносно "моєї команди" - на персональні проекти я збираю фахівців під завдання. У випадку з кліпом для Івана Дорна - у нас в команді були хлопці та дівчата з України, Росії, Іспанії, Фінляндії.

Перша англомовна країна, до якої я поїхав, була Австралія. Після двох контрактів, один в Сіднеї другий в Аделаїді, я переїхав до Лондону у Великобританії, а пізніше виїхав до Канади - перший рік у Монреалі і наступні сім років і по нинішній час в Ванкувері.

В цілому рішення залишитися в Канаді і особливо у Ванкувері було природнім.
Ванкувер за останні кілька років не випадав зі списку Топ 10 кращих міст у світі. Тут літо + 24-30 °C, а взимку + 2-7 °C. Чудова природа і екологія. Ну і, звичайно ж, дуже багато VFX студій. У професійних колах Ванкувер називають Північний Голлівуд. В цілому ж, я вважаю, що на планеті безліч чудових країн і міст - головне зрозуміти, що саме робить вас щасливим і дає відчуття комфорту.
В цілому рішення залишитися в Канаді і особливо у Ванкувері було природнім. Ванкувер за останні кілька років не випадав зі списку Топ 10 кращих міст у світі.
— Як ти сам оцінюєш результат?
Я взявся за титанічне завдання - зробити щось, чого ніхто не робив раніше, з дому координуючи з командою відмінних фахівців з інтернету.

Я дуже радий і вдячний Івану Дорну, що він зацікавився проектом і пішов мені назустріч. Напевно, у мене упереджене ставлення через те, що це, перш за все, мій особистий проект. І я вклав стільки сил, любові і енергії в нього. Але я дуже задоволений результатом.

Періодично я переглядаю кліп і до цих пір у мене не виникає сумнівів в тому, що у нас вийшов чудовий продукт. Для мене найкращий комплімент - це коли люди дивляться "Wasted" і коментують: ".. Ну ок, ось вогонь в 3D, ага, іскри, о, і вода теж ... ох... це все було повністю 3D з самого початку? "
— Нам відомо про багато нагород цієї роботи. Можеш розповісти, де саме і за що ти отримав нагороди?
Так, на даний момент кліп взяв 30 Нагород і 20 Номінацій в категоріях Кращий Відеокліп, Краще Візуальні Ефекти, Кращий Режисер, Кращий Продюсер, Краща Анімація і продовжує брати участь в фестивалях по всьому світу: США, Канада, Європа, Австралія, Японія і т.ін.
— На твій погляд, чи є перспектива для 3D в поп культурі? Після виходу кліпу були пропозиції з боку інших артистів, можливо, не українських?
Так, звичайно. Мало того, що все рухається вперед з неймовірною швидкістю, і все, що вчора здавалося фантастикою, сьогодні вже буденна реальність.
Іван Дорн перший випустив фотореалістичний кліп повністю в 3D. Тревіс Скотт нещодавно дав концерт всередині гри Фортнайт. Минулого літа вийшло кілька кліпів із застосуванням VFX або віртуальної реальності, в тому числі і від українських артистів. Я думаю, що до виконавців поступово приходить усвідомлення необмежених можливостей на відстані витягнутої руки. Тим більше зараз в поточній світовій ситуації, коли практично неможливо повноцінно зняти відеокліп традиційними методами.

Іван Дорн відомий своїми експериментами в музиці, вокалі, стилі, кліпах, і він в даному випадку першопроходець і в цьому теж. Вийде дуже багато 3D кліпів різної якості і змісту. "Wasted" залишиться першим.

Кліп вийшов в дуже складний час, коли через карантин ні у кого немає ніяких концертів і будь-якої іншої діяльності. Усі притримують активи. На дорогий і складний повноцінний 3D кліп грошей не можуть наразі виділити, а на не сильно дорогий знімальний я через карантин не можу полетіти.

Були пропозиції від кількох російських виконавців.

Був і український колектив. Ми навіть майже стартонули. Але потім прийшли до висновку, що творчі погляди і техпроцес бачимо по-різному.
— Розкажи про свою команду, ти ж не сам робив все це.
Так, мені дуже пощастило з командою. Спочатку ми зв'язалися з Андрієм Рижовим, і він допоміг мені зі створенням голови Івана на попередньому етапі.
Далі до нас підключилися супервайзер анімації Слава Лісовський і його колега, супервайзер по симуляції волосся і тканин, Ігор Величко - ці двоє ветеранів індустрії зробили неймовірну кількість роботи - анімація Івана і симуляція волосся і тканин присутні у кожному кадрі.

Пізніше, збираючи команду, ми домовилися з Валентиною Ушакової з Digital Cinema Ukraine і вони допомогли нам з Motion Capture - технологією захоплення рухів людини.

Іван Дорн - виконавець, музикант і зірка нашого проекту - має дуже впізнавану ходу, манеру рухатися, танцювати, і було прийнято єдине вірне рішення - захоплення руху повинно відбуватися саме з Івана, а не з дублера. Слава Лісовський контролював процес всередині студії, а я знаходився на іншому боці планети і контролював, що відбувається, за допомогою відеодзвінків і паралельно переглядав відзнятий матеріал.

Далі створення повної 3D версії цифрової копії Івана Дорна було завершено Олексієм Роденко в студії Катерини Бекасово "KB Studio".

На момент, коли ми почали отримувати перші епізоди кліпу з фінальної анімацією і оточенням, стало зрозуміло, що на домашньому комп'ютері це не прорахувати ні в які розумні строки і ми звернулися за допомогою до рендер-ферми "ForRender". Руслан Иманов і Роман Рудюк надали неоціненну допомогу і 24/7 підтримку в прорахунку фінальних рендерів.

Сам по собі кліп дуже об'ємний, близько 4 хвилин, це майже 6000 кадрів.
В якийсь момент нам знадобилася допомога у створенні елементів інтер'єру та виду за вікном, і ми запросили на допомогу Дениса Леонтьєва і Олександра Нєпомнящєго.

І вже ближче до завершення проекту ми запросили до співпраці хлопців з Пітерської студії "Абракадабра". Петро Кузнєцов, Микола Прудов, Роман Бажура, Ілля Ліндберг, Андрій Шевцов, Леонід Панов. Ці фахівці зі створення ефектів допомогли з елементами блискавок, променів, торнадо і т.ін.
Такі ефекти, як вогонь і вода, я взяв на себе. Симуляцію напоїв і телепортації створив Олександр Кратінов. Також наш супервайзер анімації Слава Лісовський допоміг з постановкою камери в переважній більшості шотів, а фахівець з симуляції волосся і тканин Ігор Величко дуже допоміг з автоматизацією своєї частини. Налаштування матеріалів, постановку світла і фінальний монтаж з кольорокорекцією я взяв на себе. Не можна залишити без уваги нашого актора анімації Івана Дорна, який витратив дві доби, щоб записати всі рухи для 4-хвилинного кліпу, і його директора Андрія Гулика, який тримав руку на пульсі проекту впродовж усього часу.
— Розкажи про свої найближчі плани: що плануєш робити, чи є якісь масштабні проекти, які ти хотів би реалізувати?
— У мене кипить всередині необхідність режисерувати і створювати.
Напевно, так і має бути у справжніх творців. Не для слави, не для грошей, а просто пекуча необхідність висловити власні ідеї у відчутній формі.

Є вже багаторічна мрія створити масивний божевільний блокбастер з 3-х частин. Поки мрія недосяжна, тому що для подібних проектів навіть на початковому етапі бюджети обчислюються семизначними цифрами.

Є договір на режисування короткометражного фільму за мотивами твору відомого автора, але в даній ситуації з вірусом, напевно, це відкладеться в довгу шухляду.

Також у мене на столі лежить шість нових сценаріїв для відеокліпів і / або короткометражок - я хочу в кожному продукті розповісти історію, мати зав'язку, кульмінацію, і фінал.

Один з кліпових проектів є зіркою моєї колекції розробок. Ідеальний кліп і для виконавиці жіночої статі, і для чоловіка співака, і для дуету, і я настільки вірю в цей сценарій, що почав робити кліп, поки так і не знайшовши виконавця.
Працювати над власною метою і вдосконаленням себе 24/7
— З висоти кар'єри і прожитих років, що б ти побажав українським хлопцям і дівчатам, які тільки на початку шляху і, можливо, надихнуться твоїм прикладом після цього інтерв'ю?
— Я б побажав вчити іноземні мови.
Не боятися.
Не соромитися.
Знайти, що робить тебе щасливим.
Знайти бажану роботу.
В ідеалі, поєднати попередні два пункти і як в моєму випадку - знайти роботу, яка зробить тебе щасливим.
Не давати заздрісникам збити себе з поставленої мети.
Працювати над цією метою і вдосконаленням себе 24/7.
Щастя вам і удачі (удача часто важливіше всіх перерахованих вище пунктів)!

Дочитали до кінця! Що далі?

Далі — невеличке прохання. Будувати танцювальне лайфстайл медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду та знань, купу нервів і ресурсів. А статті, довжелезні тексти, ексклюзивні фото, літредактура, коректура, адміністрування… Звісно, можна було б писати коротко та поверхнево («Ну бо хто тепер читає лонгріди?!»), ілюструвати тексти неякісними фото та особливо не напружуватись. Але ми вважаємо, що наші читачі й читачки заслуговують на іншу журналістику — значно цікавішу та ґрунтовнішу. Для побудови сталої фінансової моделі нам потрібна щоденна підтримка читачів. Ми не маємо спонсорів, нестерпної реклами і скандальних матеріалів, які генерують мільйони переглядів. Бо наша мета — не кількісні показники. Нам значно важливіше згуртувати навколо Udance Magazine активне і небайдуже ком'юніті, яке обожнює цікаві матеріали та розуміє, що quality journalism matters. Нам значно важливіше генерувати матеріали, які впливають і змінюють.

Читайте також статті