Автор: Дмитро Кузубов

Від брейкінгу до C-Walk

Vol. 2

7 танцівників та танцівниць про філософію та еволюцію вуличного танцю в Україні

Матеріал надано Street Culture

про папінг
Особистий шлях

Я професійно займаюся танцями вже 20 років. Танці — це той осередок, що дає мені можливість бути собою. Коли я танцюю, моє внутрішнє «я» виходить назовні.

Для мене папінг — один із найбільш унікальних стилів танцю, що вигадала людина. За своєю структурою він не схожий ні на що. Адже щоб навчитися скорочувати певні м'язи тіла в біт — а таке вдається не відразу — потрібно було добряче подумати і попрацювати.

Я почав танцювати в Києві в 2001-му. Мій колишній однокласник, який ходив зі мною на рукопашний бій і паралельно на брейкданс, дав мені подивитися відеокасету з Battle of the Year 1996. Там я побачив команду Flying Steps і танцівника Amigo. Він робив дуже цікаві елементи. І мене це настільки вразило, що я відразу побіг пробувати щось біля дзеркала.

Труднощів вистачало і тоді, і зараз. Але в першу чергу усе впирається в бажання і мотивацію.
Еволюція напрямку

Спочатку в папінгу і в самій хіп-хоп культурі, з якою цей вуличний танець стикається, мене привабив дух єдності, можливість бути частиною найважливішої світової культури. На жаль, зараз це втрачено, особливо у молодого покоління: зашкалює егоцентризм, самовпевненість і все робиться заради вигоди.

Моя особиста думка: коли я починав, була мода на культуру, зараз — мода на безкультур'я. Тоді це було масовим явищем, відбувались батли двір на двір. Було дійсно цікаво, прямо як в Лос-Анджелесі або в Нью-Йорку.

Сьогодні в Україні з цим стилем все дуже сумно. Танцює вкрай мало людей, до того ж більшість з них намагаються тягнути ковдру на себе. Тому що конкуренція. Коли я починав, навіть не думав, що ті, кого я вчив, будуть мене ігнорувати й казати, що я ніхто, аби їх більше помітили.

Цьому всьому, звичайно, сприяє ера споживання, соцмережі. З одного боку, добре, що з'явився інтернет: дуже багато доступу, легше спілкуватися, дивитися ті ж батли, порівнювати. З іншого боку, це й губить. Всі перестають бути індивідуальностями. Тобто в теорії є база, від якої відштовхуєшся і перетворюєш її на свої власні рухи. Але зараз це просто конвеєр й головне — бути схожим на якогось топового танцівника.
Порада новачкам

Варто менше дивитися батлів, косити під когось. І намагатися, досягаючи певного рівня, черпати натхнення з себе. Бути схожим на себе, а не на когось на екрані монітора. І, звичайно, мати повагу до коріння, звідки йде цей танець, і до тих, хто прокладав вам цей шлях. На жаль, в нашій країні це практично відсутнє.
про денсхолл
Особистий шлях

В контексті танців і вуличних культур я надихаю, ділюся своїм досвідом і направляю охочих стати собою. Денсхолл привернув мене в першу чергу енергією, музикою, настроєм, а потім вже — формою танцю.

До денсхоллу я прийшла спонтанно, ще в дитинстві. Я народилася в дуже маленькому селищі під Харковом. Якось сестра відвела мене на народні танці. Через 5-6 років, в 2009-му, я випадково потрапила на фестиваль вуличних танців UDS Fest в Харкові. Там я вперше почула денсхолльну музику. Тоді я ще вчилася в школі й не розуміла, що це за напрямок, не знала, що таке батли. Але це дуже зарядило мене, надихнуло і я вирішила знайти собі тренера.

Починалося все з маленької філії All Stars Dance Centre в Харкові. Я жила в маленькому селищі, тому потрібно було їхати на тренування на автобусі і електричці 1,5 години в один бік, а потім ще приблизно годину на метро.

В процесі було і вигорання, і проблеми зі здоров'ям, і з фінансами спочатку було дуже складно. Але коли розумієш, до чого йдеш, а всередині є вогонь, такі труднощі долаються з легкістю і з задоволенням.

Коли люди приходять в денсхолл, думають, що їм потрібно виразно одягатися, поводитися, обмежувати себе. Насправді все навпаки: ти відчуваєш вібрації цієї культури й розумієш, що максимально вільний. Цей танець про те, щоб бути собою. Якщо ж говорити про техніку, то «фішка», напевно, в креативності. Найголовніше — нести через танець креативність і світло всередині.
Еволюція напрямку

Еволюція денсхоллу за понад 10 років, які я перебуваю в цій культурі, сталася величезна. Відчувається це і в тілі, і в музиці, і внутрішньо. І навіть в період самоізоляції музика нас об'єднує. До слова, сама музика теж змінилася. Сьогодні танцюристи відштовхуються від артистів і підлаштовуються під їхній темп та настрій.

Складно сказати, що саме змінилося в культурі за останні 10 років. Напевно, новачкам, які зараз приходять в денсхолл, непросто. У пострадянських країнах з'явилося дуже багато правил, структури культури.

Добре, що у нас багато талановитих, працьовитих і щирих танцівників і танцівниць. Погано, що немає таких можливостей, яких би хотілося. Але є музика, тіло, простір. Щоб розвиватися і вкладати себе в культуру, нічого особливого не потрібно.

Я спостерігала за танцівниками денсхоллу в інших країнах, з іншими менталітетом. І ми в Україні відрізняємося від них. Ми більше фокусуємося на формі танцю, на техніці, на музикальності, на чомусь зовнішньому. А в інших країнах денсхолл — спосіб самовираження свого стану і відчуттів, спосіб життя.

Мені здається, Ямайка живе у власному світі, не зациклюючись на тому, що відбувається за її межами, танцівники там більше передають свої особисті переживання. Мені подобається їхня креативність в цьому плані: які б умови не були, як би не змінювались обставини, музика та можливості, вони завжди знайдуть спосіб самовиражатися. Мене це дуже надихає.
Порада новачкам

Увімкнути реггей-музику і займатися своїми справами — готувати, танцювати, жити, але з цим вайбом ямайського настрою. Мені здається, в ньому набагато більше знань, ніж у вивчення рухів.

Дочитали до кінця! Що далі?

Далі — невеличке прохання. Будувати танцювальне лайфстайл медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду та знань, купу нервів і ресурсів. А статті, довжелезні тексти, ексклюзивні фото, літредактура, коректура, адміністрування… Звісно, можна було б писати коротко та поверхнево («Ну бо хто тепер читає лонгріди?!»), ілюструвати тексти неякісними фото та особливо не напружуватись. Але ми вважаємо, що наші читачі й читачки заслуговують на іншу журналістику — значно цікавішу та ґрунтовнішу. Для побудови сталої фінансової моделі нам потрібна щоденна підтримка читачів. Ми не маємо спонсорів, нестерпної реклами і скандальних матеріалів, які генерують мільйони переглядів. Бо наша мета — не кількісні показники. Нам значно важливіше згуртувати навколо Udance Magazine активне і небайдуже ком'юніті, яке обожнює цікаві матеріали та розуміє, що quality journalism matters. Нам значно важливіше генерувати матеріали, які впливають і змінюють.

Читайте також статті