Автор: Дмитро Кузубов

Від брейкінгу до C-Walk

Vol. 3

7 танцівників та танцівниць про філософію та еволюцію вуличного танцю в Україні

Матеріал надано Street Culture

про хіп-хоп хореографію
Особистий шлях

Я танцюю хіп-хоп хореографію в Харкові 12 років. Пройшов шлях від учня з хіп-хопу, хіп-хоп хореографії, папінгу, хауcу та інших стилів до викладання і заснування своєї школи танців.

Все почалося з того, що в 2010-му подивився фільм «Танці вулиць». Після перегляду відчув усередині щось таке, що надихнуло мене і викликало неймовірне бажання танцювати. Почав шукати туторіал танців з цього фільму, скачав саундтрек і вже в цей день пробував танцювати і повторював рухи, які бачив на екрані.

Через пів року пішов танцювати в школу танців, брав участь у батлах, вигравав. Коли я починав, розумів, що потрібно багато тренуватися. Танцював вдома, батьки були проти і іноді забороняли, але я продовжував. У дев'ятому класі зробив дублікат ключів від спортзалу в школі і ходив туди зі своїми колонками, щоб потанцювати години три. А охоронцеві, який мене пропускав, купував цигарки або пиво.

Вже 10 років я викладаю хіп-хоп хореографію. Заснував школу танців UA 21, в якій виросло багато танцівників, які наразі надихають багатьох. А ще створив щорічний танцювальний табір «UA 21 Summer Dance Camp». Якщо коротко — він класний, атмосферний, наповнений турботою, розвитком, танцем, відпочинком для танцюристів з хіп-хоп хореографії.

Разом з командою CREW UA 21 в сезонах 2016-2017 року ми вигравали всі найбільші фестивалі в Україні, внесли вклад у розвиток танцювальної культури з хіп-хоп хореографії своїм прикладом і працьовитістю.

Я відчував багато страхів, коли вчився танцювати, але танці зробили мене вiдкритим, впевненим, комунікабельним, здоровим. Я вважаю, що танець — дуже цінне мистецтво, завдяки якому людина може відкрити багато граней своєї особистості.
Еволюція напрямку

За останні п'ять років хіп-хоп хореографія в Україні вийшла на новий рівень. Є неймовірна кількість класних танцівників, хореографів, шкіл танцю, майстер-класів, проектів. Все розвивається: рівень танцю, стиль українських танцівників та вони самі.

Єдине, що потрібно покращувати і розвивати, — це наповненість, зміст і цінність проектів. А також створювати нові формати проектів.

Було б здорово, щоб зростав рівень організації по відношенню до танцівників і хореографів — як в адміністративному, так і в ментальному плані.
Порада новачкам

Полюбити музику, танець, танцівників, а також свого педагога. Коли я вчився танцювати, захоплювався своїм педагогом. Дивився, як він танцює, мене це надихало і я хотів вчитися танцювати краще і краще.

Звичайно, знайти хорошу школу, де буде класне оточення і вчителі. Приймати корисні знання від тренера і багато практикувати їх. Свідомо підходити до танцю і тренувань.

Розвивати відчуття свого тіла, працювати над фізичною формою, дивитися багато танцювальних відео, аналізувати свій танець, брати індивідуальні заняття, відвідувати майстер-класи. Дуже багато тренуватися і працювати над собою.
про локінг
Особистий шлях

В локінгу мене привабила фанк-музика і енергія, спорідненість з брейкдансом. А ще — слабка конкуренція і шанс бути унікальним на тлі танцюристів попсових напрямків.

У 2007-2008 роках я знайшов тренера. Було мало фестивалів в Україні, до того ж слабкого рівня. Я став виїжджати до Москви, вчитися у крутих танцюристів і битися з дійсно сильними. На кожну поїздку доводилося збирати і економити, бо в ті часи я ще не заробляв достатньо.
Еволюція напрямку

Локінг і брейкінг — це два різні стилі, із спільного в них тільки музика і відчуття грува. І то не завжди. Як і будь-який танець, локінг в кожній країні свій. До України він дійшов не в класичному вигляді, а в європейському. Якщо американський стиль йде в бік класичної енергії з сучасними рухами, то європейський — в бік оригінальності.

В Україні локінг залишається малопопулярним стилем. По-перше, через малу кількість викладачів, що надихають, і дорослого ком'юніті. Все залишається на рівні дитячих танців. По-друге, через малу кількість івентів. По-третє, самі танцівники не виїжджають і варяться у власному соку. Хоча особливих умов для занять локінгом не потрібно.

Популярність — це інформаційна грамотність і затребуваність в інформації. Є механізм, як зробити популярнішими, але як досягти популярності локінгу, поки не зрозуміло.
Порада новачкам

Інтернет вже сповнений гарних матеріалів для новачків, але моя рекомендація: вчитися у кращих, битися з кращими.
Особистий шлях

Я танцюю крамп з 2008 року. Пишу музику для цього стилю. Діджею крамп-батли. Організовую крамп-заходи. Викладаю. В принципі, майже всі можливі сфери, що впливають на крамп, я так чи інакше пробував і прокачую.

Танцами я займаюся з дитинства. У 8-9 класі познайомився з хіп-хопом, вуличними танцями тощо. Подивився фільм «Stomp the Yard», в якому був крамп, знімався засновник стилю (тоді я ще не знав це) й понеслося.

Труднощі, напевно, були з ресурсами на крамп-поїздки. Згодом став активніше писати крамп-музику і продавати свої альбоми, це і стало мене годувати. Якщо чогось справді хочеш — важливо знаходити можливості вирішення питань, тож я і знаходив.
Еволюція напрямку

Крамп — один із стилів вуличних танців, у нього є власна крамп-музика, історія, світові змагання і табори. Він з'явився в Америці в гетто і став для багатьох танцівників того часу заняттям для життя, приводом не йти в банди або ж піти з них. Це енергійний, емоційний і дуже сильний стиль.

Думаю, що найвиразніші козирі крампа — це енергія, яка виходить від танцівників і тих, хто їх підтримує. Того, що є в крампі, немає в інших стилях. І це думка не крамперів, а саме танцівників інших стилів. За це вони і люблять поринути в крамп-атмосферу або починають танцювати крамп як хобі. Крамп можуть танцювати трохи по-різному в різних країнах, але сам стрижень всюди один. Для крамперів максимально важливо це знати і доносити до інших.

До України крамп дійшов у видозміненій формі. Але, в цілому, те, що придумали тоді, ми вивчаємо і намагаємося зрозуміти зараз. У нас невелика кількість крамперів, багато хто виріс і кинув це заняття. На зміну їм прийшло дуже молоде покоління, яке впевнено розвивається вже кілька років. Погано, що багато ветеранів стилю припинило танцювати, але на заміну їм підростають нові майбутні викладачі і майстри своєї справи. Лідери крампа в Україні в процесі виховання нового покоління.
Порада новачкам

Моя порада новачкам — ретельно займатися з «правильними» викладачами. В Україні крамп викладають в Києві та Львові, решта міст не мають власного мувменту. Його або не було, або він «помер»: люди пішли з крампа або переїхали до Києва, власне я сам перебрався з Харкова до Києва.

Крамп, як і багато стилів, вимагає багато часу і сил. Хочеш бути крутим або крутою — жорстко працюй над собою.

Дочитали до кінця! Що далі?

Далі — невеличке прохання. Будувати танцювальне лайфстайл медіа в Україні — справа нелегка. Вона вимагає особливого досвіду та знань, купу нервів і ресурсів. А статті, довжелезні тексти, ексклюзивні фото, літредактура, коректура, адміністрування… Звісно, можна було б писати коротко та поверхнево («Ну бо хто тепер читає лонгріди?!»), ілюструвати тексти неякісними фото та особливо не напружуватись. Але ми вважаємо, що наші читачі й читачки заслуговують на іншу журналістику — значно цікавішу та ґрунтовнішу. Для побудови сталої фінансової моделі нам потрібна щоденна підтримка читачів. Ми не маємо спонсорів, нестерпної реклами і скандальних матеріалів, які генерують мільйони переглядів. Бо наша мета — не кількісні показники. Нам значно важливіше згуртувати навколо Udance Magazine активне і небайдуже ком'юніті, яке обожнює цікаві матеріали та розуміє, що quality journalism matters. Нам значно важливіше генерувати матеріали, які впливають і змінюють.

Читайте також статті