НОВИНИ

Український брейкінг готується до завоювання перших олімпійських медалей у 2024 році

3 квітня на олімпійській базі в Конча-Заспі завершилися перші офіційні збори збірної України з олімпійського брейкінгу.

У грудні 2020 року Міжнародний олімпійський комітет вперше в історії включив брейкінг (також відомий як брейк-данс) у програму Олімпійських ігор. Майже одразу Україна почала готуватися до змагань 2024 року у Парижі. Зокрема, в структурі Всеукраїнської федерації танцювального спорту, яку очолює Андрій Полівка, був створений департамент брейкінгу, який створила команда відомих українських бібоїв (танцівники брейкінгу), співзасновник ГО Street Culture Єгор Матюхін Bboy Dach, Андрій Курносов B-Boy Intact з Ruffneck Attack, Валерій Бичков Bboy Ben з Breakidz, Влад Салун Bboy Vladee з Battle School разом об’єднали брейкінг спіільноту України . Також восени 2020-го розпочалася процедура реєстрації в Україні олімпійського брейкінгу як окремий вид дисципліни. А 30 березня на збори в Конча-Заспі брейкінг департамент разом з Міністерством молоді та спорту та Red Bull Ukraine запросили найкращих бібоїв і бігерл України.

«Важливо розуміти, що історія олімпійського брейкінгу тільки починається, — пояснює Єгор Матюхін — Загалом, брейкінг — це частина хіп-хоп та вуличної культури, стиль життя, активне дозвілля. В нього є розвинута світова спільнота, свої події, свої чемпіони й змагання, але немає федерацій, жорстких правил чи рейтингів. Для олімпійського брейкінгу все це створюється «з нуля». І важливо, щоб спільнота і держава знайшли порозуміння у цьому процесі. Бо в нас є дуже непоганий шанс привезти з Парижу медалі».

За словами Андрія Курносова, українці й українки є одними з найвпливовіших у світовій спільноті брейкінгу. «За останні 10 років наші бібої/бігьорлс та брейкінг команди вигравали найкрупніші чемпіонати світу, — пригадує бібой. - На Олімпіаді боротися за медалі будуть окремі бібої та бігерл, тому підготовку до цього формату треба починати вже сьогодні».

На збори з’їхалися понад 50 найкращих брейкінг-спортсменів України, які раніше приймали участь в офіційному чемпіонаті України 2019 року та увійшли в топ-8 у всіх номінаціях. Серед учасників були присутні Українські легенди світового брейкінгу:  B-Boy Intact (Ruffneck Attack, Київ), B-Boy Kolobok (East Side Bboys, Бахмут), B-Boy Lussy Sky (NAVI, Львів), B-Boy Kuzya (NAVI, Львів), B-Boy Mechanic (X-Makers, Харків), B-Boy Flying Buddha (TOP 9, Харків), B-Boy Den (Ruffneck Attack, Миколаїв), B-Boy Gymnast (East side bboys, Запоріжжя), B-Boy Minik (East side bboys, Запоріжжя), B-Girl Kim (Rocking Chicks, Київ), B-Girl Kate (Харків), B-Girl Steff (Харків). Досвідчені колеги провели для молодшого покоління майстер-класи з різних елементів брейкінгу: топроку, футворку, дихальної практики, павермуву, мувменту та поведінки у батлах на змаганнях.

Також на зборах команда департаменту разом з президентом Всеукраїнської федерації спортивних танців Андрієм Полівкою та заступницею міністра молоді та
спорту Мариною Попатенко презентували стратегію розвитку олімпійського брейкінгу в Україні для професійної категорії PRO бібойс та бігерлс збірної та аудіторії онлайн в Instagram.

Наступний крок – це проведення офіційного чемпіонату України, який пройде влітку. За його результатами буде сформована національна збірна України. А вже цієї осені збірна України з брейкінгу вирушить на чемпіонат світу в Китаї. В 2019 році там вже відзначився бронзою українець Александр Гатин-Лозинський більш відомий за ніком bboy Lussy Sky зі Львову. В 2020 році чемпіонат світу не проводили через пандемію.

Як саме буде проходити кваліфікація бібой та бігерл на Олімпійські ігри, наразі невідомо — це ще вирішують у МОК. «Але ми маємо бути готові, — впевнений Владислав Салун. — Зараз ці процеси — створення команд, національних представництв брейкінгу, реєстрація дисципліни — відбувається одночасно по всьому світу. Але ми сьогодні — перші у цих перегонах. Це дає нам час краще підготуватися і збільшує шанси на олімпійські медалі».

Загалом, 2021 рік став визначним для брейкінгу як окремого напряму й загалом вуличних культур в Україні: в січні розпочався перший в історії конкурс ідей проєктів вуличних культур, який проводять спільно Street Culture і Український культурний фонд в рамках програми “Культура плюс”— бюджет конкурсу склав 10 мільйонів, а заявок з усіх регіонів України надійшло вдесятеро більше, ніж очікували організатори. У березні у Верховній Раді України підготовили для розгляду в другому читанні проєкт Закону України «Про основні засади молодіжної політики» (№3718), який вводить поняття «вулична культура» та передбачає створення «Українського молодіжного фонду», який має надавати грантову підтримку організаціям і навіть фізичним особам, які створюють проєкти у молодіжній сфері. Зокрема й представникам і представницям брейкінгу.

#ТАНЕЦЬ #ІНДУСТРІЯ