НОВИНИ

Рік прориву: 9-11 квітня у Харкові пройде Форум вуличних культур 2021

9 квітня, у п’ятницю, о 15:00 у Харкові (Брейк центр, вул. Молочна, 11) відкриється триденний «Форум вуличних культур 2021».

Він збере представників вуличних культур з Харкова, області та всієї України для обміну досвідом, презентації найкращих проєктів та ініціатив у сфері вуличних культур зі всієї держави — сфера ця налічує близько 1 мільйона українців і українок, як зазначають організатори. Зокрема, учасники форуму обговорять попередні результати першого в Україні конкурсу ідей проєктів вуличної культури, який проводять спільно Український культурний фонд (УКФ) і ГО «Центр вуличних культур». Також у центрі уваги буде презентація програми «Створення нової ідентичності Української молоді за допомогою інструментів креативної індустрії вуличних культур 2021-2030» та презентація проєкту Закону України «Про основні засади молодіжної політики» (№3718 від 23.06.2020), який відправлено у Верховну Раду України на розгляд у другому читанні. Форум проходитиме з дотриманням всіх санітарних норм, і його можна буде дивитися онлайн на YouTube-каналі Street Culture.

«Вуличні культури — це форма дозвілля та самовираження молоді у публічному просторі вулиці, — пояснює організатор форуму, співзасновник Street Culture Єгор Матюхін. — Це може бути хіп-хоп музика, стріт-арт і графіті, фізично активне креативне дозвілля, мода, стріт-денс, неформальна освіта або їх поєднання. Важливо, що все це народжується, розповсюджується та розквітає на вулицях, але не тільки: у дворах, центрах, парках — у всіх куточках міста».

Всеукраїнський форум вуличних культур проводиться в Харкові з 2016 року громадською організацією Street Culture (офіційна назва: ГО «Центр вуличних культур»). Він відбувається щороку і став головним місцем зустрічі лідерів і експертів вуличних культур з України й інших країн. З нього народилася всеукраїнська платформа для неформальної освіти у сфері вуличних культур, яка отримала власну назву Street Culture Academy. На форумі розробляються спільні проєкти та ініціативи, створюється українська спільнота вуличних культур, налагоджуються зв’язки з однодумцями в інших країнах і центральною та місцевою владою в Україні. Наприклад, внаслідок успіху Фестивалю вуличної культури у 2016 році Street Culture та Харківська мерія спільно розробили програму розвитку вуличних культур у Харкові на 2016-2021 роки. У 2020 році мерія продовжила програму ще на 5 років.
Про цю програму, наприклад, розповідатимуть у перший день форуму. Загалом, подія проходитиме три дні: з 9 до 11 квітня. У перший день відбудеться локальна частина для молоді з Харкова та області, де презентують згадану Програму розвитку вуличних культур Харкова та області у 2021-2025 роках. У другий день, 10 квітня форум буде присвячений регіональним темам: відбудеться презентація програми розвитку вуличних культур східного регіону на 2021-2025 роки, відбудуться презентації найкращих молодіжних проектів вуличних культур з Харківської, Донецької, Луганської, Полтавської, Сумської, Запоріжської, Дніпропетровської областей. У неділю, 11 квітня учасники форуму зі всієї України обговорять згадані конкурс ідей проєктів вуличної культури та законопроєкт №3718.

Наприклад, конкурс ідей продемонстрував величезний попит на вуличні культури по всіх регіонах України: організатори отримали 316 заявок — вдесятеро більше, ніж очікували. 120 найкращих (найбільше — з Києва і Харкова) взяли у освітній частині програми «Культура плюс» і працюють над втіленням своїх ідей у проєктах у найближчі місяці.
Закон «Про основні засади молодіжної політики» демонструє готовність держави визнати вуличні культури як складову національної молодіжної політики, вводить нові поняття: «молодіжна політика», «молодіжний працівник», «молодіжний центр», «вулична культура» та багато інших. Так, найближчим часом по всій державі буде створена багаторівнева інфраструктура молодіжних центрів, а на державному рівні з’явиться «Український молодіжний фонд» за зразком успішно працюючого «Українського культурного фонду». УМФ має надавати грантову підтримку організаціям і навіть фізичним особам, які створюють проєкти у молодіжній сфері.

«Минулий рік був для вуличних культур в Україні дуже насиченим. Ми як спільнота зробили декілька важливих проривів, про які нам треба розповісти, — вважає Єгор Матюхін. — А також обговорити, що ми можемо разом створити у майбутньому».

Форум у Харкові має вплив і на європейські країни. Так, він став прикладом для засновників щорічної Ghetto Conference у Латвії, де Street Culture є постійними резидентами та представниками України у міжнародній спільноти вуличних культур.
#КУЛЬТУРА #ІНДУСТРІЯ #ІВЕНТИ