НОВИНИ

У Києві показали унікальну танцювальну виставу для дітей «Я є Я, де Я є»

19-го вересня у Київському національному академічному Молодому театрі відбулась унікальна для України дитяча вистава «Я є Я, де Я є» у форматі сучасного танцю. Спектакль зібрав аншлаг. Після прем’єри відбувся справжній Artist Talk танцівників та їхніх педагогів із першими вдячними глядачами постановки. В залі було багато дітей і однолітків юних артистів, цікаві кияни, представники мистецької спільноти з різних міст України.


Створена протягом чотирьох тижнів дітьми і для дітей, вистава стала результатом інтенсивної літньої творчої освіти юних танцівників під керівництвом мультидисциплінарної команди професійних хореографів, режисерів, театральних сценографів всеукраїнського масштабу. Серед них - Кристина Шишкарьова, хореографка міжнародного рівня, що працювала з балетом Раду Поклітару та супроводжувала ТБ-проєкт “Танцюють всі”.

18 танцівників вистави від 11 до 14 років через професійні інструменти сучасного танцю занурять глядачів у світ... гри. Протягом п’яти геймів на сцені юні артисти показали, як людина проходить крізь Бажання, Ризик, Страх, Промінь слави, Пошук. Вистава говорить про різність людей і їхніх бажань, піднімає питання впевненості при прийнятті рішень, про непростий, але цікавий пошук підлітка свого місця у світі. І все це діти-танцівники розповідають своїм одноліткам-глядачам через образи, рухи, музику, світло, близькі та зрозумілі їхньому поколінню.


Оригінальні костюми та оформлення сцени від видатного українського сценографа Богдана Поліщука, музикальний супровід, написаний для вистави композитором Іваном Гаркушей, майстерний світловий супровід від відомого художника зі світла Євгена Копйова, сучасна хореографія із надзвичайною геометрією форм від трьох професійних хореографів Кристини Шишкарьової, Дани Сарман і Ірини Плотнікової, а також талант і пристрасть юних артистів стали запорукою дійсно неповторних вражень від спектаклю.

Тетяна Тізенберг, режисерка та кураторка проєкту: «Я є Я, де Я є»- це прецедент у культурному і освітньому житті України. Вперше професіонали українського сучасного танцю та театру зібрались разом, аби прожити з дітьми-учасниками проєкту ролі танцівника, постановника, хореографа, драматурга, майстра по роботі зі світлом. Результатом проєкту стане не тільки вистава, прем’єра якої відбудеться на сцені Молодого театру в Києві, але й справжній гастрольний тур наших дітей Україною. Ми прагнемо “заразити” талановитих дітей країни розумінням, що так справді “можна”: можна бути собою і на своєму місці і через це змінювати своє життя, свій танець і створювати власне креативне середовище”.


Унікальність подібного освітнього і мистецького проєкту підтверджує і видатна українська хореографка Кристина Шишкарьова, що увійшла до команди митців і педагогів вистави.

Кристина Шишкарьова, хореографка проєкту: “За 20 років моєї роботи я ще не бачила подібних проєктів. Це дійсно унікальний досвід для дітей, які люблять танець, - як учасників вистави, так і її глядачів. Наш проєкт - це потужна команда з 14 дорослих професіоналів від хореографії, сценографії, музики, режисури, які створили всі умови, щоб діти попрацювали з різними видами театрального мистецтва. Вони пройшли цілісний процес створення реальної театрально-хореографічної вистави, стали її повноцінними творцями. Така свобода і відповідальність водночас дає дітям потужний поштовх до розвитку креативності, їхньої витримки не тільки фізичного, але й потужного інтелектуального навантаження. Але в нашому проєкті найбільшою цінністю все одно залишається вміння бути собою, проявляючи своє я, як ніхто, крім них, не зможе”.

Катерина Гуляєва, танцівниця вистави, 13 років: "Я отримала дивовижний досвід! І дуже важливо те, що я можу ним поділитись, реалізуючи його на справжній сцені у великій команді. Це дуже круто, що ми, підлітки, мали право голосу в тому, якою стане наша вистава. Це справді справа наших рук, рухів, і думок. Це красиво і весело. У проєкті «Я є Я, де Я є», я відчула, що займаюсь тим, чим хочу, і це мені шалено подобається. Я радію кожному зробленому рухові. І це прекрасно!”


Тетяна Тізенберг говорить, що в Україні працює близько 5000 дитячих гуртків, студій, колективів, шкіл танцю різних стильових напрямів. В них займаються до 500 000 дітей віком від 6 до 14 років. І справжньою проблемою є те, що діти-танцівники не мають можливостей для отримання реального сценічного досвіду в Україні. “Вони показують окремі номери до 5 хвилин в рамках різних конкурсів, але не знають, як це - стати творцем повноцінної театральної вистави від народження ідеї до продажу квитків і спілкування з глядачами після прем’єри. Ми хочемо це змінити!”

Тож, власний інноваційний досвід дитячої освіти за принципом “learning by doing” (“навчання через практику”) команда Тетяни Тізенберг планує поширювати також у Кривому Розі і Рівному, де відбудуться не тільки вистави, але й майстер-класи для регіональних дитячих колективів сучасного танцю. А професійний відеозапис вистави можна буде знайти на сайті після прем’єри.

Поширюючи серед дітей та колег країни напрацьовані методики та відкриття, зроблені під час реалізації унікального мистецького проєкту, організатори прагнуть сприяти розвитку більш якісної неформальної танцювальної освіти дітей в Україні.

Вистава створена в рамках експериментального проєкту «Я є Я, де Я є» за підтримки Українського Культурного Фонду.
#ТАНЕЦЬ