НОВИНИ

Вечір сучасного танцю в форматі доповненої реальності

21-23 травня у Києві відбудуться презентації «ALTstage: Крок з екрану» — технології використання доповненої реальності (AR) разом з живими подіями або відеоконтентом.

«Уявіть, що площина екрану та простір сцени більше не відділені одне від одного. Актор прямо на ваших очах стає то пласким, то об'ємним і може вільно пересуватися між екранною та сценічною реальностями. Чи бачили ви щось подібне? Чи відчували присутність актора прямо тут, у вас вдома, у тривимірному просторі перед екраном? Ми хочемо подарувати вам ці відчуття», — зізнається виконавчий директор Платформи сучасного танцю, менеджер проєкту ALTstage Олександр Маншилін.

На вечір сучасного танцю в форматі доповненої реальності організатори запрошують представників галузей, де нова технологія може бути застосована: мистецтво, освіта, бізнес, мода, IT, івент-індустрія. На презентації покажуть перші приклади застосування ALTstage – серію коротких танцювальних вистав, в яких поєднуються декілька шарів реальності. Перформанси можна буде побачити у двох функціональних режимах технології:
  • наживо: віртуальні танцівники й танцівниці з’являться на сцені поряд з реальними — треба лише подивитися на сцену крізь екран смартфону; 
  • «домашній перегляд»: сценою стане ноутбук, а танцівники зроблять крок з екрану й з’являться в доповненій реальності на клавіатурі. 

Всіх, хто бажає познайомитися з новою технологією і зрозуміти, як її можна використовувати у власній діяльності, організатори просять зареєструватися за посиланням.«Наш бекграунд — сучасний танець і танцтеатр, і основна діяльність пов'язана саме з використанням танцювальних перформативних інструментів в контексті мультимедіа, тому розробка і перша проба ALTstage здійснюється у співпраці з молодими українськими хореографами. Проте, легко уявити застосування ALTstage і для інших видів сценічного мистецтва, а, якщо мислити ширше, — то і для освітніх проектів, в рекламі і шоу-бізнесі. Є безліч прикладів, коли використання доповненої реальності дозволяє абсолютно по-новому поглянути на те, що ви робите, і не тільки приводить у захват потенційного глядача, а й дарує нове бачення авторам контенту, відкриваючи велике поле для реалізації ідей», — стверджує хореограф і експертка в застосуванні мультимедійних технологій Марія Пяткова з берлінського Post Theater.

Доповнена реальність як така вже використовувалася хореографами, але вона мала певні обмеження: по-перше, не могла бути синхронізованою в часі з іншими елементами видовища, по-друге, була двовимірною, пласкою. Технологія ALTstage вирішує не тільки проблему синхронізації, але й пропонує нову можливість волюметричного відеозапису. Зазвичай створення об’ємного відео здійснюється на  спеціальних високотехнологічних студіях з десятками камер. Коштує таке відео від тисячі євро за хвилину і об’єм даних на виході є завеликим для того, щоб помістити його в доповнену реальність — не вистачає потужностей сучасних смартфонів. В ALTstage знайшли способи зробити волюметричний відеозапис доступним для проєктів з невеликими бюджетами та придатним для відтворення звичайними гаджетами. Це – потенціал для того, щоб технологія ALTstage одержала масове розповсюдження.

Ідея ALTstage належить німецькому режисеру та драматургу Максу Шумахеру. Разом з Post Theater її втілюють українські Платформа сучасного танцю та IT-компанія WeAR Studio. Проєкт реалізується за підтримки Дому Європи (програма Європейського Союзу) та Українського культурного фонду (УКФ). Першими новий інструмент випробували митці — танцівники і хореографи:  Ірина Башук (Київ/Шанхай), Ольга Дробиш (Харків), Ярослав Кайнар (Київ) і дует Ольги Безгінової й Анастасії Кузмічьової ( Дніпро). У проєкт вони зайшли з готовими виставами, які були трансформовані таким чином, щоб ретельно дослідити можливості технології ALTstage.

«Ніхто з нас не знав, як має виглядати фінальний результат, тому ми просто поринули в експеримент. І вже на постпродакшені бачили, як нова технологія розширює горизонти для творчості, — розповідає Ярослав Кайнар. — Ми ніяк не оминемо діджиталізації. Все одно, рано чи пізно, танець опанує нові формати. І чому б нам не стати першими?».

«Ми  розробили студію в Києві та створили там вистави, які покажемо на презентації. Сьогодні ми готові працювати з представниками будь-яких сфер, не обов’язково танцювальної чи театральної. У технології ALTstage є великий потенціал, який ми хочемо розкрити», — пояснює президент Платформи сучасного танцю Антон Овчінніков.

В  ALTstage реалізовано кілька інноваційних рішень, що переносять використання доповненої реальності на новий рівень. Перше — точна синхронізація AR та відео у часі та, відповідно, створення ефекту взаємодії між контентом у різних цифрових реальностях. Друге — розробка волюметричного відеозапису на базі камер з датчиками глибини. Третє — технологія обробки об’ємного відео — завдяки спеціальним алгоритмам вдається зменшити розмір даних до того рівня, коли їх може приймати та обробляти смартфон. 

«Ми створюємо у глядачів відчуття присутності тривимірних людей у доповненій реальності,  — пояснює продакт-менеджер WeAR Studio Святослав Криворучко. — Але це тільки початок: з появою нових моделей телефонів та  5G ми зможемо передавати більше даних, і ефект буде ще більш вражаючим. Презентація — це приклад того, що ми вміємо вже зараз».

#КУЛЬТУРА #ТАНЕЦЬ